Παράξενοι επισκέπτες στο Μουσείο Ακρόπολης

Με τις πρώτες ζεστές ημέρες γνώριμες φιγούρες φάνηκαν και πάλι στον προαύλιο χώρο του Μουσείου, οι πιστές φίλες του, οι αξιαγάπητες χελωνίτσες μας! Αργά αλλά σταθερά τριγυρνούν σε όλους τους χώρους και ξεπερνούν όλα τα εμπόδια αποδεικνύοντας ότι η επιμονή και η προσήλωση στον στόχο πάντα φέρνει αποτέλεσμα.  Αν δεν το πιστεύετε ρωτήστε τον λαγό από τον μύθο του Αισώπου ‘Ο λαγός και η χελώνα’. Νόμισε ο επιπόλαιος ότι με τον αργό βηματισμό της θα ήταν ευκολάκι να την νικήσει σε αγώνα δρόμου. Που να ήξερε!!!!!! Για τους αρχαίους Έλληνες η χελώνα ήταν πολύτιμη!!! Πίστευαν ότι προστάτευε τους ανθρώπους από την κακή ενέργεια και ότι η σταθερότητά της αποτελούσε σύμβολο δύναμης για αυτό και εικονίζεται σε πολλά αρχαία αντικείμενα. Σύμφωνα με τις πηγές μας, τους ελληνικούς μύθους δηλαδή, η χελώνα είχε κάποτε τη μορφή μιας νεαρής κοπέλας που έδειξε αλαζονεία απέναντι στο θεϊκό ζευγάρι τον Δία και την Ήρα και καταδικάστηκε να ζει για πάντα ως τετράποδο και να κουβαλά το καβούκι της.  Έτσι πλήρωσε το θράσος της!

καθημερινή ζωή στην αρχαία αθήνα

Εντοπίσαμε μερικές από τις «χελώνες του Μουσείου» στις πρόσφατες περιηγήσεις τους.

μια παράξενη βόλτα στην ακρόπολη

Ο θεός Ερμής, κατασκεύασε την πρώτη λύρα χρησιμοποιώντας το καβούκι της χελώνας. Εικόνα: Τμήμα λύρας από το ανατολικό αέτωμα του Παρθενώνα, Αίθουσα Παρθενώνα.

Αυτά για σήμερα φίλοι του ΑΜΚ (AcropolisMuseum Kids). Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα συναρπαστικά νέα. Φροντίστε να παραμείνετε ασφαλείς και ελπίζουμε να σας δούμε σύντομα κοντά μας!