Μια παιδική γωνιά σε περιμένει στο Μουσείο Ακρόπολης

Μπορεί το Μουσείο να παραμένει προς το παρόν κλειστό λόγω της πανδημίας του COVID 19 αλλά σύντομα θα ανοίξει τις πόρτες του και μια έκπληξη θα περιμένει τα παιδιά ηλικίας 6-12 χρονών. Ένας ειδικά σχεδιασμένος χώρος, η  Παιδική Γωνιά, στον δεύτερο όροφο του Μουσείου, είναι πλέον έτοιμος να προσφέρει ατελείωτη διασκέδαση με ψηφιακά παιχνίδια σε σύγχρονους υπολογιστές με οθόνες αφής, τη μακέτα LEGO® Ακρόπολης, το ολόγραμμα του αγάλματος της θεάς Αθηνάς Παρθένου και πολλά άλλα! Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του χώρου, μικροί φίλοι του Μουσείου επισκέφτηκαν την παιδική γωνιά, και μας είπαν τη γνώμη τους. Με την πρώτη ευκαιρία επισκέψου την και εσύ, και εκεί, ανάμεσα στα γλυπτά της Ακρόπολης, γίνε ο ήρωας Ηρακλής και βοήθησε τους θεούς στη μάχη με τους Γίγαντες, ταξίδεψε στο 2050 και εκτέλεσε μια αποστολή διάσωσης ψηφιακών αρχείων του Παρθενώνα, ζήσε τις ιστορικές στιγμές της Ακρόπολης παρέα με ένα φίδι, πάντα υπό το άγρυπνο βλέμμα της τρισδιάστατης θεάς Αθηνάς!

μια παράξενη βόλτα στην ακρόπολη

Ο Νάσος και η Ειρήνη επεξεργάζονται ενθουσιασμένοι τη μακέτα LEGO® της Ακρόπολης!

καθημερινή ζωή στην αρχαία αθήνα

Ο Αλέξανδρος παίζει τη Γιγαντομαχία. Αργότερα μας είπε ότι ξετρελάθηκε!

Αυτά για σήμερα φίλοι του ΑΜΚ (AcropolisMuseum Kids). Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα συναρπαστικά νέα. Φροντίστε να παραμείνετε ασφαλείς και ελπίζουμε να σας δούμε σύντομα κοντά μας!