Η Ακρόπολη με τουβλάκια LEGΟ® και πολλή φαντασία

Πώς θα σου φαινόταν αν έβλεπες τον Gandalf από τον «Άρχοντα των δακτυλιδιών» να φτάνει στην Ακρόπολη ή τον Μέγα Αλέξανδρο να μιλά με το φιλόσοφο Διογένη; Αν μπροστά στα μάτια σου οι θεοί Ποσειδώνας και Αθηνά ανταγωνίζονταν για το ποιός θα είναι ο προστάτης θεός της πόλης;

nea img in

O Gandalf απο τον "Άρχοντα των δακτυλιδιών" φτάνει στην Ακρόπολη

nea img in

Ο Μέγας Αλέξανδρος μιλά με το φιλόσοφο Διογένη που ήταν φτωχός και ζούσε σε ένα βαρέλι. Ο Αλέξανδρος λέει στον Διογένη οτι μπορεί να του δώσει ο,τι ζητήσει και ο φιλόσοφος απαντά: "πήγαινε λίγο στην άκρη μου κρύβεις τον ήλιο".

Έλα στον δεύτερο όροφο του Μουσείου Ακρόπολης, στην παιδική γωνιά και ανακάλυψε απίθανες σκηνές της αρχαίας και σύγχρονης ιστορίας καθώς και των ελληνικών μύθων με πολλή φαντασία στη μακέτα LEGO® της Ακρόπολης. Η μακέτα της Ακρόπολης χτίστηκε αποκλειστικά από 120.000 τουβλάκια LEGO® σε περίπου 300 ώρες, από τον Ryan McNaught και αποτελεί δώρο του Μουσείου Nicholson του Πανεπιστήμιου του Σύδνεϋ, στο Μουσείο Ακρόπολης.