Ένα μυστήριο … ζητά τη λύση του

Οικογενειακό πρόγραμμα, 09 Ιουνίου 2024 - 27 Οκτωβρίου 2024

Ένα μυστήριο πλανάται στον αέρα του Μουσείου Ακρόπολης και η λύση του είναι απαραίτητη γιατί τα Παναθήναια, η μεγάλη γιορτή της θεάς Αθηνάς, κινδυνεύουν! Όπως πληροφορηθήκαμε μεγάλη συμφορά βρήκε τους Αθηναίους.  Λίγο πριν ξεκινήσει η πομπή για τη μεταφορά και αφιέρωση του ιερού πέπλου στην αγαπημένη θεά επάνω στην Ακρόπολη, η παράσταση της Γιγαντομαχίας που τον διακοσμεί, ξεθώριασε και δεν φαίνεται τίποτα πια! Είναι μεγάλη ανάγκη να βρεθεί ο ένοχος και να αποκατασταθεί η παράσταση για να ολοκληρωθεί η γιορτή, αλλιώς ο θυμός της θεάς θα πέσει επάνω στους Αθηναίους. Τολμήστε να συμμετέχετε σε αυτή τη φανταστική περιπέτεια, ακολουθήστε τα στοιχεία που αποκαλύπτουν τα εκθέματα του Μουσείου με τη βοήθεια ενός χάρτη και των αρχαιολόγων, λύστε τον μυστικό κώδικα και ανακαλύψετε τον δράστη για να σώσετε τη γιορτή.  Εμπρός μικροί ερευνητές λάβετε δράση!

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Eik. 1 katv apo keimeno
Eik. 2 katv apo keimeno

Αυτά για σήμερα φίλοι του ΑΜΚ (AcropolisMuseum Kids). Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα συναρπαστικά νέα. Eλπίζουμε να σας δούμε σύντομα κοντά μας!